Červenec 2014

Nový pilot PPL

26. července 2014 v 10:11 | ViN.
24.7.2014 Benešov - Zbraslavice
Petr Sojka se konečně dočkal "svého" dne a po delším čekání na počasí jsme vyrazili do Zbraslavic. Na "Zkoušku dovednosti pro vydání průkazu soukromého pilota". Trochu složitý název pro zkoušku PPL, ale s předpisy nebudeme polemizovat. Důležité je, že se Petr svou pílí a někdy i "buzerací" svého instuktora (ViN) na zkoušku dobře připravil a jak její teoretickou část (průměr ze všech předmětů 97%) tak praktickou zkoušku, zvládl na jedničku. Pravda, neodpustil jsem si ještě při cestě do Zbraslavic pár cvičných nouzáků, aby nezakrněl a na LKZB jsem měl i připomínky k jeho přistání, ale jak je vidět padlo to na úrodnou půdu a inspektor byl spokojen. Takže přeji Petrovi aby ke stovkám svých hodin na ULL přidával další stovky hodin a hlavně nových zážitků při létání s "dospělými" letouny a doufám, že nám tyto své zážitky zde na BMA NEWS bude také sdělovat. :-)


Neobvyklá návštěva

26. července 2014 v 9:51 | Karel Vobořil
24.7.2014 - Benešov
Čtvrteční den byl od rána ve znamení čekání. Čekání na počasí, samozřejmě, jak jinak. Ačkoliv v Bene řádil CAVOK, tak v místě určení to bylo o hodně horší, proto byl odlet neustále odkládán. Tímto způsobem jsme se pročekali až do času oběda, který jsme si na rozdíl od letu, mohli a chtěli dopřát, a vyplnit příjemně chvíle čekání. Byl výbornej, U Hlavatejch, jak jinak. Když jsme s Petrem přijeli zpátky na letiště a jdeme ke dveřím, tak Petr najednou ukazuje jednou rukou do kouta u dveří a druhou rukou abych zastavil a byl ticho. Pak jsem ji konečně také uviděl, malou poštolku, jak vyplašeně kouká na nás a odhaduje, co se bude dít. Evidentně jí něco bylo, protože jinak by už byla v čudu. Potom ale už nevydržela Víťovo velmi zvědavé přiblížení s chytrým tel. pro foto zblízka a vyrazila mezi námi vpřed, pádlujíce jedním zdravým a jedním pochroumaným křídlem, k tomu všemu ještě napadala na jednu nohu. Ukryla se pod autem u tůjek.
Víťa vyhledal na internetu kontakt na nejvhodnější záchrannou stanici, po předchozí konzultaci se známým benešovským veterinářem p. Duchoslavem, a oznámil nález Záchranné stanici pro živočichy ve Vlašimi. Víťa ji na pokyn Záchr. stanice chytil a uložil ji do krabice, Petr odkrojil kus právě koupeného kuřecího ze svého přídělu a věnoval ho hladové poštolce do krabice. To všechno proběhlo tak ve 12:00 až 12:30. Čekali jsme, že záchranáři ze Záchranné stanice přispěchají záhy a co nevidět, resp. co cesta z VL do BE váží... Ale jaké bylo naše zklamání, když ani v 16 hod. nikdo nikde... Nebudu to natahovat, a tak rovnou vybalím, že zvířecí záchranář dorazil až během tel.novin v 19:45.
Převzal si ptáka z krabice, prohlédl ho a zkušeně pravil, že se jedná o mladou samičku, tak dva roky, která byla popálena el.proudem z drátů vys.napětí na pravém křídle a levé nožce. Vzhledem k rozsahu jejího zranění říkal, že šance na její plné uzdravení jsou 50 : 50., nicméně že o ni bude dobře postaráno. Vypsal protokol o převzetí a odjel s ní do Vlašimi.
Držíme jí všichni palce pro uzdravení! :-) Přikládám pár fotek. Karel.


Se Sovou do Drážďan

15. července 2014 v 13:32 | Honza Suchý
Ve čtvrtek 3. července podnikli Honza Suchý a Víťa Havránek výlet se Sovou do Německa. Na letový plán se přesunuli do Karlových Varů, kde absolvovali nezapomenutelnou důkladnou osobní prohlídku při odletu. Security zaujaly zejména Honzovy kšandy a Víťova lupa. Následoval let opět dle FPL pod Krušnými horami přes Hřensko do Pirny. Po doplnění paliva a občerstvení z vlastních zdrojů vzduchoplavci pokračovali po Labi. Vyjednali si s drážďanskou věží průlet CTR přes centrum Drážďan a zde na doporučení letců z Pirny požádali o povolení obletu centra po trase tramvaje 26, která zde jezdila před válkou. Vše proběhlo zcela bez problémů. Po prohlídce starobylé Míšně namířili zpět přes Krušné hory a přistáli na Rané, kde proběhlo doplnění paliva a také prohlídka větroňů-veteránů. Pak již jen přelet kolem Rakovníka zpět do Benešova, vše za krásného letního počasí. Podrobná fotogalerie z tohoto výletu je na Google Picasa na tomto odkazu.